Rozvité téma o závislostech atd

Založil Pedrito, 2025-01-17 16:11

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 1 Host prohlíží toto téma.

Pedrito


honzam

Citace od: Petra kdy 2025-01-16 08:45Podstatou projeveného světa je přece to, že každé dobro je vyváženo stejnou dávkou zla.

Skutečným útočištěm může být jen to, co je neprojevené.


Vidím lpění na nějakém "skutečně dobrém útočišti" místo přijetí zla jako takového do sebe sama.

Pedrito

To "útočiště" je takhle v lidech, jejich egům vyobrazováno, aby hledali jinde než v tom v čem jim není dobře. Ale má to mantinel i pro skutečně hledající. Každý Mistr to meziřádky zmiňuje, někdy i přímo.

Je to nesmysl slepě věřit a utvořit si tu mysl, jako kdokoliv, ten "dokonalý". Není žádná stejná mysl a stejné pochopení v činném životě. V meditaci se to sejít může, schází, ale to už není já a někdo.

Miroslav

Bezpečné útočiště potřebujeme k bezpečnému útočení.
Kdo neútočí, nebojuje, útočiště nepotřebuje.

honzam

Citace od: Pedrito kdy 2025-01-17 19:19To "útočiště" je takhle v lidech, jejich egům vyobrazováno, aby hledali jinde než v tom v čem jim není dobře. Ale má to mantinel i pro skutečně hledající. Každý Mistr to meziřádky zmiňuje, někdy i přímo.

Je to nesmysl slepě věřit a utvořit si tu mysl, jako kdokoliv, ten "dokonalý". Není žádná stejná mysl a stejné pochopení v činném životě. V meditaci se to sejít může, schází, ale to už není já a někdo.

Je to únik z reality místo uvědomování se v tom nepříjemném a útrpném, posuzování a odsuzování toho nepříjemného jako nežádoucího. Proto je Nisargadatta oblíbencem Jany.

Petra

https://ebs.etf.cuni.cz/index.php/%C3%9Ato%C4%8Di%C5%A1t%C4%9B

Útočiště

hebr. machasé; řec. katafeuxis. Podstatné jméno útočiště označuje přímo či obrazně úkryt (skrýš), který zaručuje bezpečí

Nejčastěji se s ním setkáme v žalmech, kde vyjadřuje důvěru (jednotlivce) v Hospodina, který je útočištěm

O těch, kdo důvěřují v Hospodina, se hovoří doslova jako o "utíkajících se k Hospodinu"

Sloveso "utíkat se" znamená jednak vyhledávat chráněný (azylový) prostor (např. svatyni, kde se člověk obrazně "utíká pod Hospodinova křídla"

:)

honzam

Tak tedy útěk z reality. :)

Petra

Je to např. ta ochrana, o které mluví Eduard Tomáš

O speciélní "Boží ochraně" nebo-li vajíčku Nadjá.

E. Tomáš byl v takové ochraně např. při výslechu na gestapu.
.........

O metodě sebedotazováni :: Eduard Tomáš, Paměti mystika 06/15

https://www.youtube.com/watch?v=FjwYhxdlm9s&list=PLm1DMYkC7tQQNT94KQKhjZ3nXG1Mtx1R8&index=7

0:19


Eduard Tomáš:

To Vám, přátelé, řeknu, jak se ta Boží ochrana dělá. Ona se vlastně nedělá pochopitelně, protože jsme v Boží ochraně pořád. Jenomže můžeme být jako dítky Boží - trochu tomu Božímu vlivu nápomocni.

A to bylo tak: Když měla začít válka mezi Východem a Západem, mezi Hitlerem a Moskvou a Brunton to věděl, očekávalo se to prostě všeobecně, tak nám poslal takovou - takový návod. A v tom stálo: "V přítomné době si přeji, abyste chovali myšlenku na Nadjá - on tomu říkal Nadjá - Overself - myšlenku na Nadjá, jak vás zahaluje a ochranuje mentálně i materiélně, jak vám dává absolutní bezpečnost a ochranu. Tuto myšlenku chovejte neustále. " A my jsme ji také neustále chovali.

Učili jsme to kdekoho, i děti jsme tím těšili. Vzpomínám si, můj kluk -  tehdy byl ještě malej - někde spadl ze střechy - já už nevím kde, ale do nějaké vánice, nějakého sněhu a říkal: "Mně se, táto, nemohlo nic stát, prosím tě, vždyt jsem byl ve vajíčku."

Oni tomu totiž říkali vajíčko. Tady to Božství, to vnitřní Božství, to Nadjá, to Overself, jak tomu říkal Brunton, si představovali, že to vyzařuje na všechny strany. především, že je to živé - a ono to živé je - že je to živé a že to vyzařuje. Prostě dělá takový obal kolem člověka, jakoby byl ve skořápce. Proto tomu říkali vajíčko. A že se nemůže na člověka vůbec nic, že se mu nemůže vůbec nic přihodit. Všechny negativní vlivy, at jsou jakékoliv, se od něho odrazí prostě - jako od pancéřového plechu.

Tak v tomto jsme žili vlastně celou válku, A i po ní ještě a ohromně se to osvědčilo. Přátelé, to vám doporučuju. Tohleto vajíčko si dělejte, jak můžete, ono vás to chrání nejen před vlivy zevními - to je pochopitelné - těch je taky dost, ale i vnitřní, Proč? Protože stále myslíte na to vnitřní Já. A to je to nejkrásnější cvičení, jaké vůbec můžete mít. Nejlepší cvičení je, stále si uvědomovat Já. To říkal Mahariši, po něm to říkal Brunton, po Bruntonovi to říkali další a další lidé, a také to skutečně dělají a ono je to pravda.

Později jsem zjistil, že tohleto vajíčko se dá roztáhnout do nekonečna, a je to výborné cvičení. Potom je, jak je.

Petra

Citace od: honzam kdy 2025-01-17 20:11Tak tedy útěk z reality. :)

Naopak, ukrýt se v realitě před dramaty projevu.  :)

Petra


CitaceNisargadatta:

Skutečným útočištěm může být jen to, co je neprojevené.



Tím útočištěm je zde míněno Nadjá.  :)

Pedrito

"Do ústraní utíkám, k dokonalému utíkám, za Buddhou utíkám...", Nebo tak nějak.

honzam

Zase posuzovaní a odsuzování dramat a projeveného jako něčeho špatného a nežádoucího. Zpátky do vajíčka to jo, ale jak se stát ustaranou slepicí to ne, přitom bez slepice není vejce.

honzam

Citace od: Pedrito kdy 2025-01-17 20:22"Do ústraní utíkám, k dokonalému utíkám, za Buddhou utíkám...", Nebo tak nějak.

Jj, utéct k mámě pod křídla.

Pedrito

"Tyto dva stavy nibbány ukázal:
Kdo vidí, kdo je takový a nepřipoutaný.
Jeden stav je, ještě za tohoto života získaný,
se základem zbývajícím, ač vznikání proud
je odříznut. Zatímco stav bez základu
budoucnosti náleží, v níž veškeré
dění k vrcholnému zaniknutí dochází.
Ti, kdo poznáním tohoto neutvářeného stavu
svoji mysl osvobodí odříznutím proudu,
ti, kdo jádra dhammy dosáhli, takoví
pro ukončení rádi zanechali veškerého vznikání."

Pedrito

Já ale nejsem buddhista, a mám k tomu tantrické výhrady, a to i k mnoha Mistrům, a abych je neodsuzoval, musím se vžít do žáků, kterým svá slova říkali. Vsadím se, že Eduard a Míla, Drtikol, i Nisargadatta a Mahariši, nemluvili se svými nejbližšími žáky - přáteli, tak jako pro obecnou veřejnost.