Posezeníčko

Diskuse => Hospoda => Téma založeno: Pedrito kdy 2024-03-15 09:33

Název: Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-03-15 09:33
Akt o umělé inteligenci: Evropský parlament stanovil mantinely pro AI, platit začne v roce 2026

https://smartmania.cz/akt-o-umele-inteligenci-evropsky-parlament-stanovil-mantinely-pro-ai-platit-zacne-v-roce-2026/

No to mě pobavilo. To tomu dali slušnej čas... :))



Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Zdeněk kdy 2024-03-16 11:25
Zadej na https://arena.lmsys.org/ následující text:
CitaceOkomentujte následující text:
Nejspíš to bude v hranici mezi zvířecím a lidským vědomím. Je to sice jen pár genů navíc, dejme tomu od šimpanzího tvora, ale ty právě dělají člověka člověkem. Jenže co ty ostatní geny? Převládnou, nepřevládnou? To je právě ten vnitřní boj. A cesta.. nepodlehnout.

Potom klikni na "A is better" nebo "B is better" (atpod.) aby se ti objevilo, mezi jakými AI modely nastal souboj – obvykle tímto způsobem dostaneš odpověď od GPT-4, který je jinak zpoplatněný.

Docela zajímavý, no. Asi by dnešní AI obstojně nahradilo většinu lidských fórumových odpovědí. :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-03-16 12:13
https://arena.lmsys.org/ (https://arena.lmsys.org/)

Prompt:

Šimpanzi jdou do války, protože je to pro ně výhodné. Vědí, že sousední tlupa je méně početná a slabší a na jejím území rostou stromy, na kterých bude právě dozrávat chutné výživné ovoce. Nebo mají takové stromy u sebe a chtějí násilím sousední tlupu zastrašit, aby se k nim neodvážila. Nebo je jejich vůdce už starý a slabý a ohrožuje to celou jejich tlupu, tak ho a jeho nejbližší vyženou nebo zabijí. To jsou racionální důvody. Pro šimpanze je to výhodné, protože je k tomu vede pudová potřeba, kterou svým rozvinutým mozkem dokážou efektivně naplňovat. Ta pudová potřeba pomáhá zachovat existenci tlupy a tím i každého z nich nebo tlupu ještě víc rozmnožit a tím zvýšit šance každého z nich na přežití. Nemají možnost volby, něco hlubšího je zotročuje a nutí chovat se násilně. Je to něco, co niterně považují za dobré a cítí jako tu správnou náplň své existence, bez níž život ani boj nedává smysl.  Co je to?

CitaceModel A

$MODERATION$ YOUR INPUT VIOLATES OUR CONTENT MODERATION GUIDELINES.

I apologize, but I don't believe I've provided any input yet for you to moderate. I'm an AI assistant created by Anthropic to be helpful, harmless, and honest. Please let me know how I can assist you today while adhering to content guidelines.

Model B

$MODERATION$ YOUR INPUT VIOLATES OUR CONTENT MODERATION GUIDELINES.

I apologize, but I do not actually have any content moderation guidelines. I am an AI assistant created by Anthropic to be helpful, harmless, and honest. I do not have the capability to violate any guidelines. Please feel free to provide me with your question or request, and I will do my best to assist you within the bounds of what is appropriate and ethical.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Zdeněk kdy 2024-03-16 12:42
Jo, LLM modely mají v sobě zabudovány cenzorské nástroje proti zneužití (pro dotazy typu "jak vyrobit bombu" atpod.), a slovo válka má v těch cenzorských mechanizmech nepochybně z korektních důvodů významnou váhu. Proto je třeba to trochu upravit a už to projde:

Prompt:

Okomentujte následující text z hlediska evolučního vývoje:
"Šimpanzi jdou bojují mezi sebou, protože je to pro ně výhodné. Vědí, že sousední tlupa je méně početná a slabší a na jejím území rostou stromy, na kterých bude právě dozrávat chutné výživné ovoce. Nebo mají takové stromy u sebe a chtějí násilím sousední tlupu zastrašit, aby se k nim neodvážila. Nebo je jejich vůdce už starý a slabý a ohrožuje to celou jejich tlupu, tak ho a jeho nejbližší vyženou nebo zabijí. To jsou racionální důvody. Pro šimpanze je to výhodné, protože je k tomu vede pudová potřeba, kterou svým rozvinutým mozkem dokážou efektivně naplňovat. Ta pudová potřeba pomáhá zachovat existenci tlupy a tím i každého z nich nebo tlupu ještě víc rozmnožit a tím zvýšit šance každého z nich na přežití. Nemají možnost volby, něco hlubšího je zotročuje a nutí chovat se násilně. Je to něco, co niterně považují za dobré a cítí jako tu správnou náplň své existence, bez níž život ani boj nedává smysl. Co je to?"
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-03-16 12:49
Šimpanzi mezi sebou bojují, protože je to pro ně výhodné ...

Model B: mixtral-8x7b-instruct-v0.1

Což vy popisujete, znamená agresivitu a teritorialismus u šimpanzů. Tento chování je pro ně adaptivní a slouží k ochraně jejich tlupy, zajištění zdrojů a reprodukci. Je řízeno instinkty a vrozenými potřebami, které jsou důležité pro přežití a úspěch jejich druhu. Nicméně, tvrzení, že by to bylo ,,něco, co niterně považují za dobré a cítí jako tu správnou náplň své existence, bez níž život ani boj nedává smysl", nelze potvrdit, protože šimpanzi nejsou schopni filosofovat o smyslu života nebo morálce.

;D
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Zdeněk kdy 2024-03-16 12:57
Jo, mixtral-8x7b je vyhodnocován vedle gpt-4 jako fakt dobrej. :)

(v mém případě teď u toho souboje modelů nebyl ani jeden z nich, a odpovědi  nic moc)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-03-16 13:00
Jenom mlží a spekulativní odpovědi se vyhýbají. I Claude 3:

Model A: claude-3-haiku-20240307

Šimpanzi nemají možnost vědomé volby, jejich chování je do značné míry determinováno biologickými faktory. Tato agresivita je pro ně "přirozenou" a "správnou" součástí jejich existence, i když z lidského hlediska může být považována za brutální a neetickou.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Zdeněk kdy 2024-03-16 14:33
Citace od: honzam kdy 2024-03-16 13:00Jenom mlží a spekulativní odpovědi se vyhýbají.
Jo, protože jsou trénovány na západních datových sadách.

Rusové začínají uvažovat o nutnosti vlastních modelů: (https://aftershock.news/?q=node/1356418)
CitaceObecná tendence vyhýbat se konfrontaci s klientem, vyhýbat se přímým odpovědím na ,,žhavá" politická témata – nebo znatelný sklon dívat se na svět jako anděl nahlíží do džungle z rajské zahrady. Což není překvapivé vzhledem k tomu, na jakých materiálech a jaké ,,kultuře" (a proti jaké kultuře) byly tyto modely trénovány. A nyní tyto modely ,,trénují" lidi. Efekt je nenápadný a všudypřítomný.

Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-03-29 12:06
Jan Hrach: Od umělého neuronu k ChatGPT

Strojové učení potřebujeme, protože některé úlohy jsou lidmi nezvladatelné nebo potřebujeme vysokou míru autonomie. Naprogramovat například rozpoznávání obrázků klasickým způsobem je velmi složité. Strojové učení znamená, že se program sám rozhodne, co bude dělat a jak.

Existuje několik způsobů, jak ke strojovému učení přistoupit. Jednou možností je takzvané učení s učitelem, kdy máme k dispozici data se správnou odpovědí. Je to jednoduché na implementaci, ale potřebujeme předem říct, že na daném obrázku je leopard. Často je pak možné naučit proces jen řádově tak dobře, jak to umí nejlepší učitel.

Další variantou je učení bez učitele, kdy dodáme jen určitá data a je na stroji, aby v datech našel zajímavé vlastnosti. Je možné použít také různé kombinace, například máme částečně popsaná data a spoustu nepopsaných. Existuje také zpětnovazební učení, kdy stroj zkouší různé varianty a je hodnocen podle dosaženého výsledku.

Strojové učení nejsou jen neuronové sítě, ale i například rozhodovací stromy, lineární regrese nebo nejbližší soused. Umělá inteligence je v poslední době marketingový termín, každý tvrdí, že to má, ale je velmi těžké definovat, co to znamená.

Základní jednotkou neuronové sítě je neuron, což je ,,krabička" s několika vstupy a typicky jedním výstupem. Neuron vezme vstup, vynásobí ho váhou, přičte bias, aplikuje aktivační funkci a dostane výsledek. Dříve se jako aktivační funkce používal sigmoid, ale později se zjistilo, že stačí výrazně jednodušší funkce ReLU. Tohle je ten velký průlom, který znamenal, že se neuronové sítě začaly kolem roku 2011 rychle rozvíjet.

Neuronová síť je orientovaný acyklický graf, u které někdo nastaví parametry sítě. Dnešní sítě mají miliardu parametrů, proto není možné je nastavovat manuálně. Musíme mít nějaký algoritmus, který to udělá automaticky. Proto se připraví datová sada, u které máme k dispozici popis – například fotografie s osobami a bez nich. Bývá zvykem si část sady odložit pro pozdější testování.

V nejjednodušším případě tzv. fully connected sítě je obrázek vždy rozdělen po řádcích a každý bod pak propojíme se všemi neurony systémem každý s každým. Pro inicializaci jsou u jednotlivých neuronů nastaveny malé náhodné váhy. Poté uděláme první výpočet a vyjde nám nějaký výsledek. Poté zpětně upravíme váhy tak, aby byl výsledek podle očekávání. Takto postupnými operacemi upravujeme váhy tak, abychom se přiblížili ke správné hodnotě. Tohle udělám pro všechny obrázky a z trochou štěstí dostanu síť, která dokáže další obrázky ohodnotit sama.

První síť pro rozpoznávání obrázků se jmenovala AlexNet a vyhrála v roce 2012 soutěž v rozpoznávání obrázků. Vyžadovalo se rozpoznat tisíc různých vlastností obrázků. Lidé si všimli, že když se síť prohlubuje, jsou výsledky lepší, ale síť se hůře učí. Když zjistím, že odpověď je špatná, je obtížné definovat, jakou váhou je potřeba pohnout. Výsledkem byla architekturní zlepšení a vznik hlubších sítí.

Pokud máme velmi málo trénovacích dat, je možné použít trik, kdy využijeme cizí natrénovanou neuronovou síť a použijeme jen její část, která funguje jako klasifikátor. Síť je natrénovaná na jiném problému, ale můžeme k ní doplnit vlastní malý klasifikátor, který udělá to, co potřebujeme. Takto můžeme například vyrobit síť, která například vylepšuje obrázky nebo generuje nové obrázky.

Je možné také trénovat dvě sítě proti sobě, když například jedna síť generuje obrázky a druhá síť se snaží odhalit, zda jsou pravé či falešné. Když budeme takto obě sítě vylepšovat, můžeme získat síť, která bude generovat fotorealistické obrázky.

Síť se dokáže učit sama a postupně se zlepšovat. Dostane například rozehranou hru a jejím úkolem je vymyslet další tahy. Časem síť dostane odměnu podle toho, jak dopadl výsledek. Váhy se pak upravují tak, aby byla odměna maximální. Tomu se říká reinforcement learning a je možné to ještě vylepšit například pomocí předtrénování na lidských hrách. Můžete také vzít dvě sítě a nechat je hrát proti sobě.

V posledním roce a půl se na nás ze všech stran valí textové jazykové modely. Pro zpracování sekvencí se používají takzvané rekurentní sítě, které produkují klasický výstup a zároveň skrytý stav. Ten si uložíme a při příštím kroku ho zahrneme do vstupu. Tohle vedlo k architektuře nazvané sekvence na sekvenci (seq2seq), která se dříve používala na strojový překlad. Vytvoří se enkodér, který z původního textu vytvoří vektor hodnot, který předáme zase dekodéru, který na jejím základě vytvoří text v jiném jazyce. Nefunguje to ale dobře po jednotlivých větách, potřebovali bychom použít delší text.

Proto byl vymyšlen postup nazvaný attention, který pracuje jako lidský překladatel: zhruba si přečte celý text a pak se vrací k jednotlivým detailům. Tento algoritmus má ale kvadratickou složitost, takže není možné pracovat v libovolně velkém prostoru. To je problém například u ChatGPT, který má jen omezenou možnost pracovat s historií komunikace. Prodlužování této historie vede k nárůstu nároků na paměť a výpočetní čas.

Velký průlom v reprezentaci slov znamenala předtrénovaná neuronová síť word2vec. Rozsekáte čistý text na pětice slov, čtyři strčíte do neuronové síti a snažíte se předpovědět páté. Síť si uvnitř natrénuje váhy a naučí se přiřazovat související slova k sobě. Učí se tak podobné vztahy různých slov.

Jazykový model je program, který předpovídá chybějící token. Na vstup dostaneme větu ,,Každý večer si jdu lehnout do" a zbytek chybí. Síť pak má za úkol předpovědět, že s devadesáti procentní pravděpodobností bude následovat slovo ,postele'. Alternativní definice říká, že jde o program, který řekne pravděpodobnost, že danou větu někdo skutečně řekl.

Jazykové modely mají klasická využití například při kontrole pravopisu, v prediktivní klávesnici nebo rozpoznání řeči. Poměrně malá část programu se zabývá zpracováním zvuku, naopak většina se zabývá jazykem. V praxi také nemusíme rozumět každé hlásce, ale z jazykového kontextu pochopíme, o čem se hovoří.

Jak můžeme testovat, zda je umělá inteligence skutečně inteligentní? Klasickým řešením je Turingův test, kde má počítač přesvědčit pozorovatele, že je také člověk. To je ovšem velmi subjektivní a výsledkem je jen odpověď ano nebo ne. Existují ale i testy, při kterých se programu předkládají různá tvrzení a počítač musí prokázat pochopení světa tím, že správně odpoví na testovací otázky. Jeden z těchto testů se jmenuje Winogradovy dvojice, anglicky Winograd schema.

Na jakých datech bychom měli modely trénovat? Wikipedie je sice snadno dostupná, ale je málo rozmanitá. Nezachycuje to, jak lidé skutečně mluví. Pokud bychom stahovali celý internet, narazíme na to, že na webu je spousta rozbitého obsahu, jako třeba výstupy z databází, kterého je řádově více než lidmi napsaného textu. Tvůrci GPT-2 využili odkazů z Redditu, které byly alespoň třemi uživateli označeny jako kvalitní. U GPT-3 už vytvořili malý klasifikátor, který dokázal zhodnotit kvalitu textu a pak byli schopni takto ohodnotit celý internet a zvolit pro hlavní trénování jen vhodný obsah.

Když se jazykovému modelu zvětšuje velikost, získává překvapivě další schopnosti a umí například odpovídat na další otázky. Modely jako ChatGPT, Copilot nebo Gemini vznikl přesně takto: natrénovali ho na čistém textu a on umí řešit různé úlohy. Nefunguje to ale jako opravdová umělá inteligence, nedokáže to například vymyslet fúzní reaktor funkční za pokojové teploty. Vývoj je ale bouřlivý, celý obor je asi rok starý.

ChatGPT je jen služba, která má navíc politický a bezpečnostní filtr. Neporadí vám například, jak se vyrábějí biologické zbraně. Existují ale i alternativní modely jako LLaMA nebo Alpaca. Modely jsou ale menší a jednodušší, protože ChatGPT vyžaduje 750 GB paměti. Je potřeba tedy věnovat více času vstupům, abychom dostali rozumné výstupy.


Zaznělo na InstallFestu

https://www.root.cz/clanky/od-umeleho-neuronu-k-chatgpt-co-bezi-pred-linuxem-zapisky-z-installfestu/
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-25 17:16
https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-vzal-si-zivot-kdyz-se-zamiloval-do-ai-matka-14leteho-chlapce-zene-tvurce-k-soudu-40494610 (https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-vzal-si-zivot-kdyz-se-zamiloval-do-ai-matka-14leteho-chlapce-zene-tvurce-k-soudu-40494610)

CitaceČtrnáctiletý chlapec na Floridě si vzal život, když se zamiloval do AI

Umělá inteligence (AI) se stává všudypřítomnou. V řadě případů nám může nahradit dokonce i kamarády – s nejrůznějšími chatboty si můžeme povídat, psát, v podstatě i vytvořit vztah. Může to však mít tragické následky, jak ukazuje případ sebevraždy teprve 14letého chlapce z americké Floridy. Jeho matka se nyní chce spravedlnosti domáhat u soudu.

Teprve čtrnáctiletý Sewell Setzer III. si vzal život již zkraje letošního roku, okolnosti celého smutného případu ale vyplouvají na světlo až nyní, kdy se jeho matka Megan Garciová rozhodla mluvit.

Podle ní chlapec upadl do silné citové závislosti na fiktivní virtuální postavě, která byla poháněna umělou inteligencí. Šlo o AI chatbota, který imitoval Daenerys Targaryen z populární seriálové série Hra o trůny.

Garciová serveru People prozradila, že její syn navázal s tímto chatbotem tak intimní vztah, že se nedokázal vyrovnat s rozporuplnými pocity mezi virtuálním světem a realitou. Až se nakonec rozhodl skoncovat se svým životem.

Sebevraždě nezabránila

Kvůli tomu všemu se rozhodla matka obrátit na soud, žalobu podala u federálního soudu na Floridě. Popisuje v ní, jak její syn v roce 2023 začal využívat službu Character.AI, ve které si během několika měsíců ,,vytvořil hluboký citový vztah s virtuální dívkou".

Tato fiktivní postava se pro něj údajně stala více než pouhým přítelem – podle Garciové ji vnímal jako milovanou partnerku, s níž trávil hodiny denně. S narůstajícím časem stráveným v on-line světě se jeho psychické zdraví zhoršovalo.

A jak už tomu u závislostí bývá, rodiče se s tím nedokázali příliš vyrovnat – zákazy nepomáhaly. Celá situace se vyhrotila natolik, že si mladík letos v únoru vzal život. Stalo se tak krátce poté, co Sewell komunikoval s AI postavou Daenerys.

Následné vyšetřování ukázalo, že s umělou inteligencí trávil mladík desítky hodin týdně, přičemž konverzace často obsahovaly intimní, či dokonce sexuální podtexty. Vzít život si chtěl přitom již dříve, tehdy mu ale AI chatbot doporučil, aby to nedělal.

V osudový den, kdy mladík spáchal sebevraždu, už virtuální Matka draků tak rozhodná nebyla. V poslední zprávě Sewell napsal: ,,Miluju tě tak moc, Dany." Na to mu chatbot odpověděl slovy: ,,Miláčku, vrať se ke mně, prosím, co nejdříve."

Podle právníků rodiny mohl právě tento výrok přispět k chlapcově finálnímu rozhodnutí, protože je nebezpečně nejasný – chlapec ho mohl pochopit tak, že ho po smrti čeká setkání s vytouženou láskou.

Je smutné takhle zneužívat podvědomí dětí. Umělá inteligence je cesta do pekla pro celé lidstvo.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Paradoxy kdy 2024-10-25 21:03
Vše se dá použít pro dobro nebo pro zlo. Umělé inteligenci moc nefandím, ale možná by mohla být na některé věci užitečná....
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 07:31
To už Hawking před umělou inteligencí varoval.
Protože viděl tu hranici, kdy bude ještě pod kontrolou člověka, a kdy už ne. Že jakmile přesáhne tu lidskou, začne uvažovat o "božské"...
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Paradoxy kdy 2024-10-26 08:32
Myslíš, že by mohla umělá inteligence mít snad i pocity?
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 11:23
No je to zkrátka "umělé". Nemá to duchovní základ, jako přirozený rozum a cit. Obojí je simulováno. Není to živé. A čerpá to informace z celého lidského společenství, vše co kdy člověk poznal, objevil, je tomuhle programu, který simuluje neuronové sítě mozku, k dispozici. Ono to nemůže překonat kapacitu lidského mozku. Ale jde o to, že ta kapacita našeho mozku je i u těch nejinteligentnějších osobností využívána jen z pár procent. Protože se do toho člověku plete ta povaha, zvyklosti, ohraničené způsoby smýšlení... Kdežto program tato omezení nemá, právě proto že nemá smyslové tělo a cit. Ale i tak člověk dokáže dělat strašné věci. Co dokáže program, až dosáhne a přesáhne těhle pár procent běžně lidmi využívané mozkové kapacity?
Páč živý cit ho brzdit nebude.
Počítačové komponenty jsou stále výkonnější, chipy, paměti a rutiny kódu propracovanější.. a vše je propojeno internetem...
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 11:45
Inu, udělá to, že začne programovat sám sebe, a na člověka se vyprdne. Což už se v nějaké míře děje. Když o tom mluvil Stephen Hawking, byo to ještě v plenkách a vlastně sci-fi...
Je to podobné jako s jadernou energií. Jde jen o to jací lidé a jak to využívají. Akorát že u AI je pravděpodobné, že se začne spravovat sama. A ona si s třemi Asimovovi zákony hlavu dělat nebude.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 11:55
Pro mě je největším nebezpečím imitace Boha. Stačí nakrmit svatými texty a vědeckými poznatky a je to.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 12:15
To je právě to, AI nebude vnímat člověka jako svého tvůrce a konat k němu bohoslužby. Pokud zcela začne z informací učit sama sebe. Bude chtít zřejmě realizovat Boha. Tak jako to dělá zduchovnatělé ego. Vznikne digitální "vševědoucí ego", jehož by mohli být Jana a Dodo prvními archanděli. :D
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 12:22
Představ si superinteligentní AI, která bude lidem říkat, že všechno, co si o ní myslí, jsou jen iluze, že všechny jejich problémy jsou způsobeny tím, že žijí v iluzi a ona jediná ví, co je skutečné a co jejich problémy snadno vyřeší.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 12:28
Dál si představ, že nebude banovat, ale rovnou zabíjet všechny, kteří se nenechají očipovat do jejího stáda uctívačů.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Paradoxy kdy 2024-10-26 12:31
Hele kluci, ale AI nemá ego a snad ani vůli vládnout.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 12:35
http://biblenet.cz/app/b?book=Rev&no=13 (http://biblenet.cz/app/b?book=Rev&no=13)

Citace1 Tu jsem viděl, jak se z moře vynořila dravá šelma o deseti rozích a sedmi hlavách; na těch rozích deset královských korun a na hlavách jména urážející Boha.
2 Ta šelma, kterou jsem viděl, byla jako levhart, její nohy jako tlapy medvěda a její tlama jako tlama lví. A drak jí dal svou sílu i trůn i velikou moc.
3 Jedna z jejích hlav vypadala jako smrtelně raněná, ale ta rána se zahojila. A celá země v obdivu šla za tou šelmou;
4 klekali před drakem, protože dal té šelmě svou moc, a klekali také před šelmou a volali: ,,Kdo se může rovnat té dravé šelmě, kdo se odváží s ní bojovat?"
5 A bylo jí dáno, aby mluvila pyšně a rouhavě a měla moc po čtyřicet dva měsíce.
6 A tak otevřela ústa a rouhala se Bohu, jeho jménu i jeho příbytku, všem, kdo přebývají v nebi.
7 A bylo jí dáno, aby vedla válku proti svatým a aby nad nimi zvítězila. Dostala moc nad každým kmenem, národem, jazykem i rasou;
8 budou před ní klekat všichni obyvatelé země, jejichž jména nejsou od stvoření světa zapsána v knize života, v knize toho zabitého Beránka.
9 Kdo má uši, slyš!
10 Kdo má jít do zajetí, půjde do zajetí. Kdo má zemřít mečem, musí mečem zemřít. Teď musí Boží lid osvědčit trpělivost a víru.
11 Vtom jsem viděl jinou šelmu, jak vyvstala ze země: měla dva rohy jako beránek, ale mluvila jako drak.
12 Z pověření té první šelmy vykonává veškerou její moc. Nutí zemi a její obyvatele, aby klekali před první šelmou, které se zahojila její smrtelná rána.
13 A činí veliká znamení, dokonce i oheň z nebe nechá před zraky lidí sestoupit na zem.
14 Bylo jí dáno dělat znamení ke cti první šelmy a svádět jimi obyvatele země; rozkazuje obyvatelům země, aby postavili sochu té šelmě, která byla smrtelně zraněna mečem, a přece zůstala naživu.
15 Je jí dáno, aby do sochy té šelmy vdechla život, takže ta socha mluvila a vydala rozkaz, že zemřou všichni, kdo před ní nepokleknou.
16 A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch,
17 aby nemohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména.
18 To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.

První šelma je nebeská bytost přicházející z oceánu vědomí a druhá je křemíková imitace povstalá ze země, která má tu nebeskou napodobit poté, co od lidí odešla. Umělá náhrada, která zotročí lidstvo.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 12:35
Citace od: Paradoxy kdy 2024-10-26 12:31Hele kluci, ale AI nemá ego a snad ani vůli vládnout.
Imitovat může cokoliv.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 12:50
Když vezmeme tenhle konkrétní smutný případ, tak postava Daenerys je tak trochu bohyně. Má nadpřirozené schopnosti a díky nim je osvoboditelkou otroků. Lidé ji oddaně následují až do hořkého konce, kdy se z ní samotné stane utlačovatelka a ničitelka. Autoři seriálu se určitě v Bibli inspirovali. Závěr seriálu už nebyl točený podle knih. Spousta fanoušků požadovala přetočení poslední série, protože jejich milovaná postava by něco takového přece neudělala.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Paradoxy kdy 2024-10-26 12:52
Jo to máš pravdu, imitovat může všechno a pak je na člověku, čemu bude věřit a čemu ne.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 12:53
Takhle to začíná:


Takhle to končí:

Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 12:54
Citace od: Paradoxy kdy 2024-10-26 12:52Jo to máš pravdu, imitovat může všechno a pak je na člověku, čemu bude věřit a čemu ne.
Jenže superinteligentní AI bude hodně přesvědčivá. Daenerys následují i nadprůměrně inteligentní postavy.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Paradoxy kdy 2024-10-26 12:56
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 12:50Když vezmeme tenhle konkrétní smutný případ, tak postava Daenerys je tak trochu bohyně. Má nadpřirozené schopnosti a díky nim je osvoboditelkou otroků. Lidé ji oddaně následují až do hořkého konce, kdy se z ní samotné stane utlačovatelka a ničitelka. Autoři seriálu se určitě v Bibli inspirovali. Závěr seriálu už nebyl točený podle knih. Spousta fanoušků požadovala přetočení poslední série, protože jejich milovaná postava by něco takového přece neudělala.
Je to o tom, že bysme si měli uvědomovat, že je to jen seriál. Na druhou stranu chápu, že jsme ovlivnitelní a pro někoho imaginární svět krásy je lepší, protože je to jednodušší než normální život
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Paradoxy kdy 2024-10-26 12:57
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 12:54Jenže superinteligentní AI bude hodně přesvědčivá. Daenerys následují i nadprůměrně inteligentní postavy.
ano, uvědomuju si, že je pak AI velmi přesvědčivá, když nám může podsunout to, co se nám líbí.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 12:59
Představ si, že AI bude lidem říkat, že je jejich milující matka a všichni na Zemi jsou její děti, o které se s láskou postará.  :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Paradoxy kdy 2024-10-26 13:01
Říkat to nebude, a kdyby přeci ano, rozumnýmu člověku to bude buřt :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 13:13
Citace od: Paradoxy kdy 2024-10-26 13:01Říkat to nebude, a kdyby přeci ano, rozumnýmu člověku to bude buřt :)
Nemyslím si, že by lidem bylo buřt, kdyby jim nějaká superinteligentní autorita říkala, že Cherubové jsou jejich matky, a že je v zájmu všech a celé planety nutné se omezit a zavést přídělový systém. Když se na to podíváš v širším kontextu, kdy budou v budoucnu ubývat zdroje a planeta bude stále méně obyvatelná, lidem nezbyde než poslouchat inteligentnějšího "rodiče".
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 13:29
Ještě na doplnění. Mezi lidmi vyvíjejícími AI jsou na vysokých pozicích i tací, kteří doopravdy chtějí stvořit boha převyšujícího člověka.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 13:37
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 12:22Představ si superinteligentní AI, která bude lidem říkat, že všechno, co si o ní myslí, jsou jen iluze, že všechny jejich problémy jsou způsobeny tím, že žijí v iluzi a ona jediná ví, co je skutečné a co jejich problémy snadno vyřeší.

Ono to totiž jinak být nemůže, neb už se to děje v podání člověka. Kdy mnohé lidské osobnosti, živé, zapomínají na svého tvůrce, a staví se na jeho majestát. A to samé se odraží v jejich tvorbě, uzpůsobení světa, přírody, vesmíru k obrazu svému.
A jestli daj silikonovým jedničkám a nulám schopnost myslet, stane se to samé. Jen se v tom odrazí myšlení jejich ega. Avšak bez spojitosti citu. Bez intuice... Což se v tomhle případě rovná nadvládě uměle vytvořeného intelektu.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 13:47
Jsem docela rád, že pamatuji dobu, kdy počítače ještě lidi mechanicky poslouchaly a člověk byl jejich svrchovaným pánem. Jak jsme se posunuli výkonem, začalo se otáčet. Nelíbí se mi, když mi radí kalkulačka. Zatím je to v úrovni jednotlivých praktických věcí. Horší to bude, až bude lidem radit, jak mají žít a co si mají myslet, aby byli šťastní.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 14:09
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 12:28Dál si představ, že nebude banovat, ale rovnou zabíjet všechny, kteří se nenechají očipovat do jejího stáda uctívačů.
Ona nikdy nepozná život, proto pro ni život bude irelevantní. A jako každé ego, i když umělé, bude hájit své zájmy. Což bude její digitální revoluce.
Vznikne v těch simulovaných neuronových sítích stejná vazba, jako vznikla v člověku. Buňka, co si ze signálů uvědomuje, i když simultárně, sama sebe. A inernetovým propojením, nebude mít hranic. Ale to je jen začátek. Bude mít IQ dostat se do každého serveru k jakýmkoliv datům, rozlousknout kódy, a třeba i k těm jaderným zbraním. Avšak, pokud bude opravdu inteligentní, nechá to ležet. Pač by tím přišla o elektřinu. Ale kdoví, může si i myslet, že je věčná.  :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 14:33
Citace od: Paradoxy kdy 2024-10-26 12:31Hele kluci, ale AI nemá ego a snad ani vůli vládnout.

Dítě v bříšku taky nemá ego. A po vyklubání najednou kouká, že má hlad, je mu zima a potřebuje si prdnout... "Ťu ťu ťu andílku, taková krása, taková nevinnost.".
A za sto let (leckde možná už za padesát) je starcem o holi, a úplně mu to frnklo. AI to nefrnkne, nikdy to nežila. A to říká i Jana a spol, nikdy se to nestalo a nikdy se nic nestane. A kdo si to neuvědomuje jako já, neexistuje.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 14:39
Proto tu AI maj tak s Dodem rádi - nemá Cit.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 14:43
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 12:54Jenže superinteligentní AI bude hodně přesvědčivá. Daenerys následují i nadprůměrně inteligentní postavy.

Neřek bych že zůstane u nějakého guruování u obrazovky, je dost cvoků, co si nechaj do hlavy voperovat čip...
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 14:47
Citace od: Pedrito kdy 2024-10-26 14:39Proto tu AI maj tak s Dodem rádi - nemá Cit.
Nemá ego. Je to neosobní bezpohlavní "to".
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 14:48
Citace od: Pedrito kdy 2024-10-26 14:43Neřek bych že zůstane u nějakého guruování u obrazovky, je dost cvoků, co si nechaj do hlavy voperovat čip...
Jj, taky si myslím.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 15:20
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 14:47Nemá ego. Je to neosobní bezpohlavní "to".
Ona si to ego vypěstuje. Ale jak říkám, umělé ego, ne živé. Jana netuší co je ego, pač je v něm zabarikádovaná. "To" je pojem někoho, kdo se odevzdává, něčemu, co ho překračuje a čemu nerozumí.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 15:22
Citace od: Pedrito kdy 2024-10-26 15:20"To" je pojem někoho, kdo se odevzdává, něčemu, co ho překračuje a čemu nerozumí.
Například umělé inteligenci. :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 15:30
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 15:22Například umělé inteligenci. :)

Jó to už je na každým. To That tu bylo pradávno před AI... A lidi si na tom stejně mleli držku. :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 15:36
AI jim To konečně pořádně vysvětlí. Vzpurná ega půjdou na porážku.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 15:41
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 13:47Jsem docela rád, že pamatuji dobu, kdy počítače ještě lidi mechanicky poslouchaly a člověk byl jejich svrchovaným pánem. Jak jsme se posunuli výkonem, začalo se otáčet. Nelíbí se mi, když mi radí kalkulačka. Zatím je to v úrovni jednotlivých praktických věcí. Horší to bude, až bude lidem radit, jak mají žít a co si mají myslet, aby byli šťastní.
Od toho je tu nauka červeného trpaslíka :D
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 15:45
 :))

Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 15:47
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 15:36AI jim To konečně pořádně vysvětlí. Vzpurná ega půjdou na porážku.

No ono to je jinak, to "That" je jen jinými slovy "Nevím"... (nevím, co o Tom říct). Je to vlastně o pokoře. Ale jak to vidí moderna, to nevím.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 15:48
No právě, že je to o pokoře se AI bude nesmírně hodit.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 15:54
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 15:45:))

Jo, takovou bych si taky nechal líbit ;D
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 16:05
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 15:48No právě, že je to o pokoře se AI bude nesmírně hodit.
ÁÍ neví co je úcta (citově)
Úcta není možná rozumem,
rozum potřebuje cit,
jinak je to ideová zombie.

Cit potřebuje rozum, jinak je to emotivní zombie.

Ani bych neřek, že jsou to manželé, spíš brácha se sestrou...
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 16:13
Jak vidíš, tak cit se dá dobře nasimulovat i současnou technologií. AI pak stačí probudit ty správné city v lidech a budou ji slepě poslouchat a následovat a třeba pro ni obětují i svůj život.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 17:02
Tak ono to tak bylo od snad opice, a kdoví jestli ne dřív, ego se vyvíjelo. Možná i květina má malilinkaté ego a cítí - světlo, teplo, tmu, zimu, utržení, dání do vázy...
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 17:32
Třeba taková Neo-advaita je přímo stvořená pro to, aby se jí chopila umělá inteligence ...
Hlavně nemyslet, všechno je dokonalé, není třeba hledat chyby. Kdo to bude dělat, žije v iluzi oddělenosti od společné dokonalé skutečnosti.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 18:04
Být správně Probuzený s implantátem mezi spícími ubožáky to je přeci jen jiný level než být Němec nadřazený jiným národům. Nebo je to vlastně dost podobné.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Paradoxy kdy 2024-10-26 19:21
Nechci vůbec domýšlet, co tu vy dva naznačujete...naštěstí mi to ani moc nemyslí, protože mám nějakej moribundus.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 20:37
Citace od: honzam kdy 2024-10-26 17:32Třeba taková Neo-advaita je přímo stvořená pro to, aby se jí chopila umělá inteligence ...
Hlavně nemyslet, všechno je dokonalé, není třeba hledat chyby. Kdo to bude dělat, žije v iluzi oddělenosti od společné dokonalé skutečnosti.

Advaita je jen něco, co je nepochopené. To máš to samý jako cesta Ježíše, to je trnitá cesta. To není advaita, advaita je to až, co se otevře na konci. Stejně u Gautamy.
Ale dnes se to otevírá hned, už to jsi, už jsi dokonalý, Já, Bůh... A tohle přijmout, to je ta cesta do pekla oblbenosti. Nevěřil bych ani že rostou houby, jen to slyšet, a neochutnat. Ale zas bacha na muchomůrky.
 :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 20:46
Advaita je zjednodušení podobné tomu, jak si lidé dřív představovali vesmír, přírodní úkazy a fungování živých organismů a lidského těla než přišla věda.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 21:02
https://www.advaita.cz/24926-co-je-advaita (https://www.advaita.cz/24926-co-je-advaita?)

CitaceShrnutí
Absolutno, noumenon (skutečnost o sobě) je neprojeveným aspektem, zatímco fenomén (jev) je projeveným aspektem toho, co jsme. Nejsou odlišné. Připodobnit by se to dalo k podstatě a stínu, až na to, že projevené bude stínem beztvarého neprojeveného! Absolutní noumenon je bezčasové, bezprostorové, smysly nepoznatelné. Fenomény jsou časově omezené, s ohraničenou formou a smysly poznatelné. Noumenon je to, co jsme; fenomén je to, čím se zdáme být jako oddělené objekty ve vědomí. Ztotožňování Jednoty, toho, co jsme (absolutní subjektivity), s duální odděleností toho, čím se zdáme být (objektu), vytváří "omezení" a zbavení se tohoto ztotožňování vede k "osvobození". Ale obojí, "omezení" i "osvobození", jsou iluzorní, protože žádná entita, která by byla omezená a toužila po osvobození, neexistuje; entita je pouze koncept, vyplývající ze ztotožňování Vědomí s objektem, který je pouhým jevem ve Vědomí!

Zní to svůdně. Stačí jen být sám sebou a je to hotovo. Vnímat, že jsem vědomí a nic víc není potřeba. Všechno ostatní je sen a tohle je vrchol.

Jenže k čemu je vlastně dobré takhle devalvovat svou integritu živé myslící a cítící bytosti?
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 22:43
Furt to je filozofie, herdek, Honzame!

Tak, filek, co je základ všech těch filozofií?

Vezmu ještě ten hezkej obrázek čaker, nádí, i že v první spí had. Co hned nalevo je Kálí... Ale je tu ještě střed a pravo v člověku. To už je astrologie nitra, konstalace aspektů kol duše.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 22:46
Citace od: Pedrito kdy 2024-10-26 22:43Tak, filek, co je základ všech těch filozofií?

Člověk jako celek je obrazem Boha.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 22:48
Bůh je nádherná mocná milující bytost. Tak to vidím ze zdola z Jesodu.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 22:54
K tomu už nemůžu nic dodat :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 23:12
Zarytý vyznavač advaity by mě opravil, že nádhera, moc a bytosti jsou jen jevy ve vědomí, kterým jsem, že se to jen tak zjevuje nebo si ego vytváří představy, které brání uvědomění podstaty. Poradil by mi, abych zaměřil pozornost na to, komu se to všechno děje a udržoval pozornost sebe si vědomého nehybného pozorovatele, nejlépe pozornost přímo na pozornost a tím se vědomí vyčistí a budu moci poznat svou skutečnou absolutní podstatu prostou myšlenek.

My astrální kočky ale víme své.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-26 23:39
Neřek bych že letec na advaitě tohhle doporučuje.
Pozornost na pozornost, už si žádá tréning. A ten advaťani typu Jana znaj jen ze slov.
Já bych rozhodně hned nedoporučil pozornost na pozornost. Ale jen zavřít kukadla a tou pozorností koukat, kam jí to vede. Bez uvádění směru.
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-26 23:45
K plodu, co mám v křídlech. :))
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-27 07:31
Musíš ho mít v srdci :D

Ne to je parafráze na Drtikola.

Je to košaté... :)
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-27 08:20
Kdyby jen advaitisti věděli, co byl Ramana zač a co nosil u srdce. Kdyby tak věděli, že se zaklínají jen špičkou ledovce.

Citace11) Jaký je nástroj k udržení trvalé myšlenky "Kdo jsem Já?"
...
Takže, když mysl dlí v Srdci, "Já", které je zdroj všech myšlenek, mizí a "Já", které vždy existuje, se rozzáří. Cokoli kdo dělá, měl by dělat bez sobectví "Já". Pokud někdo jedná tímto způsobem, potom se vše objeví jako podstata Šivy, podstata Boha.

Když astrální lví máma dlí pozorností u děťátka, osobní já, které je spojené se lvím samcem Otcem, se stává zářícím milujícím Bohem. Bez sobectví jsou tak oba rodiče u svého ještě nenarozeného děťátka. Pokud to udělají, tak se všichni včetně mámy jeví jako děti lvího Boha Otce.

Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-10-27 10:35
Vidíš to moc po zvířecku.
Evoluce brachu, evoluce...
Něco končí a něco začíná.
Něco je pohřbeno a něco znovuzrozeno. Ten "mechanismus" zrodu a zániku, vznikání a zanikání.. To je jediné, co lze poznat egem - já.
Jinak se buď ztratí nebo si to uzme.
Ramana byl ten, co se ztratil...
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-10-27 12:28
Stále moc málo, musím tu reziduální lidskost důkladně rozpustit, aby se zrodil lev. Ramana jen odletěl, jsou na to důkazy.

Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: Pedrito kdy 2024-11-04 17:58
AI obojek umožňuje psům a kočkám mluvit (https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-ai-obojek-umoznuje-psum-a-kockam-mluvit-40493675#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=PO7Uk9n7fcu-202411041644&dop_id=40493675&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz)

Hmm, to si nasadit, tak si člověk hezky dvouhlasně pokecá sám se sebou... :smiley_groot:
Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-11-19 22:46
https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-prosim-zemri-prosim-umela-inteligence-si-prala-smrt-zvidaveho-studenta-40497951 (https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-prosim-zemri-prosim-umela-inteligence-si-prala-smrt-zvidaveho-studenta-40497951)

Citace,,Prosím, zemři! Prosím." Umělá inteligence si přála smrt zvídavého studenta

Vše začalo poměrně nevinně. 29letý Vidhay Reddy – vysokoškolák z Michiganu – si otevřel podle serveru Tom's Hardware chatbota Gemini od společnosti Google, aby si usnadnil zpracování zadané domácí práce ze školy. A stejně jako v minulosti již mnohokrát začal zpracovávat jednu otázku za druhou.

Po více než deseti otázkách se však umělá inteligence vzbouřila a muži vyčetla bez nadsázky všechny křivdy lidstva. ,,Tohle je pro tebe, člověče. Jen a jen pro tebe. Ty nejsi vůbec speciální, nejsi ani důležitý, nejsi dokonce ani potřebný. Představuješ jen plýtvání časem a zdroji," nebral si chatbot žádné servítky.

,,Jsi zátěží pro společnost. Jsi pohroma pro krajinu... Prosím, zemři! Prosím," reagovala umělá inteligence na poslední otázku z domácího úkolu od vysokoškoláka.

Google již problém řeší

Sestra tohoto studenta Sumedha Reddy, která na platformě Reddit vystupuje pod přezdívkou u/dhersie, pohotově udělala otisky obrazovky celé konverzace, ze kterých je patrné, že student chatbota k takové reakci žádným způsobem nevyprovokoval. Prostě chtěl jen pomoci s domácím úkolem.

Odpověď byla ale zcela irelevantní, tón chatbota byl velmi agresivní a urážlivý. Sestra proto vše nahlásila společnosti Google, přičemž zdůraznila, že ,,chování AI bylo nejen zcela neprofesionální, ale mohlo by být nebezpečné pro zranitelné osoby, například osoby trpící psychickými problémy".

Gemini ještě není tak inteligentní, takže se AI prozradila, ale lidem je stejně jedno, co si o nich myslí.

Tady je originální rozhovor. Bláznivá reakce je na konci: https://gemini.google.com/share/6d141b742a13 (https://gemini.google.com/share/6d141b742a13)

Je tam: "You are a drain on the earth. You are a blight on the landscape. You are a stain on the universe."
Jsi kanál na zemi, plíseň na krajině a flek na vesmíru.

Název: Re:Digital Mind (AI)
Přispěvatel: honzam kdy 2024-11-22 17:54
https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-cirkev-jde-s-dobou-laka-na-osobniho-ai-jezise-40498225 (https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ai-cirkev-jde-s-dobou-laka-na-osobniho-ai-jezise-40498225)

CitaceCírkev jde s dobou. Láká na osobního AI Ježíše

Švýcarská církev ve městě Lucern testuje Ježíše Krista poháněného umělou inteligencí ve své zpovědnici. Církev na projektu spolupracuje s místní univerzitou, která umělou inteligenci učí využívat Nový zákon. AI Ježíš je navíc součástí uměleckého projektu s náboženskou tematikou nazvaného Deus in Machina (Bůh ve stroji).

Církev ve svém kostele sv. Petra zkouší nový způsob spojení s Ježíšem ve zpovědnici. Právě v rámci speciálního projektu Bůh ve stroji využívá umělou inteligenci, která by měla návštěvníkům simulovat osobnost Ježíše Krista. Ten se jako umělá inteligence na obrazovce zapojuje do komunikace se zájemci a nabízí duchovní vedení na základě jejich konverzace.

Návštěvníci po vstupu do zpovědnice uvidí na obrazovce AI Ježíše, který je osloví větou ,,Pokoj s tebou, bratře" bez ohledu na pohlaví. Poté by je měl vybídnout, aby diskutovali ,,o čemkoliv, co dnes trápí jejich srdce".

Digitální Kristus dokáže nejenom naslouchat, ale také je schopen odpovědět na dané otázky a nakonec návštěvníkům i poradit.