Retro hardware

Založil honzam, 2024-03-09 21:40

Předchozí téma - Další téma

0 Uživatelé a 3 Hosté prohlíží toto téma.

Pedrito

No vidíš, ten mě třeba nebavil. Ani moc ne to budování osad a měst, teď si název nevzpomenu, ale jinak to byla pecka, co prý běžela na Amize 14Mhz plynuleji než na PC486 na 66...

honzam

Ze strategií jsem zkusil Powermonger, Populous I a II, samozřejmě Settlery, Dunu 2 (ta byla na A500 strašně pomalá). Zajímavá hra byla K240 - těžba na asteroidech, nákup technologií, budování lodí a boj s mimozemšťany. Tahové strategie jsem na Amize moc nehrál.

Ze závodních Lotus 2 a All Terrain Racing.

Z RPG Black Crypt a Hired Guns. Hired Guns mohli hrát až čtyři hráči najednou na jednom stroji. Každý měl svou čtvrtinu obrazovky.

honzam

Od Psygnosis patří mezi nejznámější série Shadow of the Beast I, II a III. Hry mají tajemnou mystickou atmosféru.

Tady je hudba z trojky napasovaná na tanec Debbie Harry.


honzam

Další vývojářský skupina zaměřená na fantasy byl německý Thalion. Jejich nejslavnějšími hrami je rozsáhlé RPG Ambermoon a také vymazlená plošinovka Lionheart.



honzam

Další youtube kanál s povedenou Amiga hudbou.

https://www.youtube.com/@banjoguyollie/featured


Pedrito

Je toho mraky, když jsem pásl po Amize, ale neměl ji, poslouchal jsem kazety s hudbou jejích tvůrců, od kamaráda, co měl A600. Oproti C64 to prostě bylo úžasné. To byla hezká doba. Ale ten C64 samply taky uměl, přes nějakej sampler, samozřejmě kvalita zvuku byla jinde. Teda ne že by ten jeho Sid byl v tý době ořezávátko. Oproti AY čipu, přidávaného ke spektrům, mi zněl teda líp. A uměl vykouzlit vyjímečné syntetické zvuky. On měl tři kanály pro melodie, s nějakými atributy, a jeden šumovej, používanej na bicí. A některý songy v tý době taky braly dech...
Krásná nostalgie. :)

honzam

ZX Spectrum bez AY také zvládalo přes beeper přehrávat samply, ale pak už většinou nedělalo nic jiného. Dokonce česká Proxima vydala program Sampler, který uměl z magnetofonových nahrávek samply vytvářet.

honzam

Je to tu. Blíží se armové notebooky.

Snapdragon X míří do nových notebooků, unikají zmínky o Dellu, Lenovu i dalších

CitaceSnapdragon X míří do nových notebooků, unikají zmínky o Dellu, Lenovu i dalších

Už jen týden nás dělí od oficiálního uvedení nových notebooků s mobilními procesory Qualcomm Snapdragon X Plus a Elite. A jak se zdá, nové procesory se objeví v zařízeních mnoha známých výrobců.

20. května má dojít k oficiálnímu představení nových mobilních zařízení s mobilními procesory Qualcomm Snapdragon X Plus a Elite. Ty by možná mohly začít pomalu narušovat nadvládu architektury x86 v oblasti notebooků a kdo ví, možná v budoucnu i desktopů. Pokud ano, bude to ale velmi dlouhý boj. Poslední informace bohužel ale moc pozitivních dojmů nenavodily, takže si budeme muset počkat na nezávislé recenze, abychom se dozvěděli, jaká je skutečnost. Poněvadž platforma Qualcommu je nyní dostupná všem a výrobci v ní patrně aspoň trochu věří, většina z nich připravuje nějaký ten nový model notebooku, který by měl být vybaven novým procesorem Snapdragon X Plus nebo Elite. Výběr by tak už při uvedení nemusel být extrémně moc omezený, i když o nějak velké šíři nabídky se asi nebude dát mluvit.
 
Z různých úniků tak máme informace minimálně o 10 nových modelech notebooků 6 různých výrobců, které by se měly objevit 20. května, případně později:

    Asus Vivobook S 15 OLED S5507
    Dell Inspiron 14 Plus 7441
    Dell XPS 13 9345 Snapdragon Edition
    HP Dragon Snapdragon Edition Business
    Lenovo Yoga Slim 7 14 Snapdragon Edition
    Lenovo ThinkPad T14S Snapdragon Edition
    Lenovo IdeaPad Slim 5 Snapdragon Edition
    Microsoft Surface Pro 10 Laptop
    Microsoft Surface Laptop 6
    Samsung Galaxy Book4 Edge

Např. jeden z úniků hovoří o novém Dellu Inspiron 14 Plus 7441, který by měl mít 12jádrový procesor Snapdragon X Elite X1E80100, což je procesor se základním taktem 3,4 GHz a Boostem na dvou jádrech do 4,0 GHz. Jednou z velkých výhod nových Snapdragonů by měl být vysoký výkon v úlohách AI, neboť jejich NPU by mělo mít samo o sobě výkon 45 TOPS. Zde připomeňme, že konkurenční procesory např. od AMD mají necelých 40 TOPS, a to když vezmeme kombinovaný výkon CPU, GPU i NPU (to má 16 TOPS). Teoreticky by měly mít výhodu i v nízké spotřebě, to ale dosavadní uniklé testy moc nepotvrdily.


Pedrito

No, je to dobrá a rychlá platforma. I ty windowsy už skomíraj.
Teď se ale klubou ta kvantová počítadla. A to už mi rozum moc nebere, nemohu nějak proniknout do tý technologie qubitů...


Pedrito

Asi dám čoveče vale windowsům na noťasu :smiley_computerfight: a dám tam Manjaro linux, co mám i na Raspberry... To je supr  distribuce.

honzam

Tak nový Snapdragon X Elite se zatím moc nepředvedl. Obávám se, že jako alternativa k x86-64 neprorazí a brzy skončí v křemíkovém nebi.

https://diit.cz/clanek/qualcomm-snapdragon-x1-elite-vice-mene-meteor-lake-s-rychlejsim-npu


CitacePo zhruba třech kvartálech superlativů a masivního hype došlo na recenze Qualcomm Snapdragon X1 Elite. Zázrak se nekoná, výkon je v nejlepším případě pár procent nad x86 čipy, většinou však slabší...

Pedrito


Pedrito

No, retro to sice není, ale je to aspoň alter :D

honzam

Tady je taky nový článek: https://diit.cz/clanek/tri-nove-risc-v-notebooky

Stejně ještě nějakou dobu zůstanu u svého notebooku s Intelem. Výkonem stále stačí. Uvidíme, kam se vývoj za pár let dostane. Architektura RISC-V už je tu dlouho, ale je to hodně okrajová záležitost. To se spíš v nějaké podobě víc prosadí ARM i mimo Apple. Různé ty Pi jsou určitě hezké hračky pro kutily a nadšence. Pro mě jako konzervativního uživatele je i v linuxu nejpoužitelnější klasický Intel a po něm AMD.

Pedrito

Tož uvidíme, jak se to vyvrbí. Jestli to dobře chápu, tak ten procesor má obměnitelnou instrukční sadu... Možná by šel na tom rozjet i Morph Os, kdyby se toho někdo ujal...
Ten noťas není až tak drahej.